O projektu

Checklistuj.cz je databázi užitečných a aplikovatelných checklistů a šablon pro životní a pracovní situace.

Proč Checklistuj?

 • Věříme, že checklisty a šablony jsou nejlepší formou díky které nemusíme vynalézat „myšlenkové kolo“ znovu a znovu dokola, proto je tvoříme a sbíráme pro různé situace.
 • Změnit, jak se dívá na odborníky a pomoct s výběrem správných business partnerů. Nejen zkušenost, reference, vzbuzené emoce a síla kontaktů jsou důležitá kritéria při výběru business partnera, ale taky odborníkova metodičnost a schopnost ze své široké vědomosti extrahovat a využít tu nejdůležitější vědomost k jednotlivým situacím.
 • Společným úsilím komunity si navzájem vylepšovat své checklisty a šablony a společně přijít k tak dobrým checklistům a šablonám, k jakým bychom sami nikdo nepřišli.
 • K tematickým vzdělávacím alternativám, kterých je mnoho, vytvořit mezi-tematickou vědomostní platformu a trochu tak zvýšit univerzálnost lidí v této příliš specializované době.
 • Inspirovat čtenáře k tvorbě a užívaní vlastních checklistů a šablon. Věříme, že checklisty a šablony jsou skvělým pomocníkem osobního i pracovního života.

 

Obsah webu

Velkou část obsahu tvoří komunita. Pokud máš vlastní checklist (nebo šablonu, návod) o kterém si myslíš, že může být ostatním užitečný, rádi ji ho zveřejníme. Vítáme téměř všechna témata, a to včetně těch kontroverzních, pokud si myslíme, že to bude užitečné ostatním a je to v souladu se zákonem a nikomu to neubližuje. Přidej svůj checklist.

Forma webu

Musí jít o zhuštěnou, užitečnou a aplikovatelnou vědomost. Je dostatek knih, podcastů, blogů a jiných formátů, ve kterých můžeme do hloubky pochopit různé koncepty, vyslechnout si zkušenosti a příběhy a pocítit emoce. Tyto formáty jsou užitečné, ale typicky buď mají problém s proveditelností do praxe nebo jsou příliš zdlouhavé. Věříme, že dobrým způsobem, jak docílit stručné a zároveň komplexní, přehledné, užitečné a aplikovatelné vědomosti jsou právě checklisty, šablony a návody.

Více kontextu, inspirace

Pokud chcete hlouběji pochopit způsoby uvažování a řešení problémů, které se opírají o systematizaci, tak doporučuji hlavne knihy “Checklist Manifesto” od Atula Gawandeho, “Principles” od Raya Dalia, případně “Getting things done” od Davida Allena. 

   

  Pár důvodů proč používat checklisty, šablony, metody a návody

  Pročistění hlavy

  Není nutné plýtvat energií na to, abych si věci zapamatoval a uměl si je vybavit. Ty nejdůležitější se dají externalizovat do checklistu, či šablony, kde se dají v případě potřeby vždy dohledat.

  Efektivita

  Mnohé situace řešíme stále dokola. Kvůli efektivitě nechceme pokaždé „vymýšlet kolo“ jak tyhle situace vyřešit. Bylo by to nákladné. Checklisty a šablony jsou častokrát to správné “kolo“ k opakujícím se situacím, zejména když jde o mentální úkoly.

  Stručnosť a zároveň komplexita, přehlednost, užitečnost a aplikovatelnost

  I ta nejkomplexnější témata se dají extrahovat do pár nejdůležitějších konceptů, které můžeme vložit do checklistů a šablon. Ty můžou sloužit autorovi checklistu k neztracení se ve své vědomosti a k umění vybavit si to nejdůležitější. Checklisty však mohou sloužit i nováčkům, kteří chtějí do tématu rychle a efektivně proniknout. Případně odborníkovi, který se chce inspirovat od kolegů a zjistit, zda něco nepřehlíží.

  Rychlejší předávání vědomosti mezi lidmi 

  Checklist, či šablona pomůže nejen pochopit danou oblast vědomosti, ale zvýší schopnost tuto vědomost aplikovat.

  Kvalita, minimalizace rizik a zapomenutí

  Organizace konference, balení kufrů na dovolenou, testování softwaru, chirurgické operace, či kontrola letadla před odletem je jen několik ukázek situací, kdy je nutné učinit desítky až stovky věcí a kdy zapomenutí jen jediné věci může být velice problematické, někdy i fatální. Checklist tak představuje velkou pomoc.

   

  Autor projektu

  Michal Abaffy

  Jmenuji se Michal a jsem primární člověk, který stojí za tímto webem.

  Považuji se za milovníka vědomosti, mám silnou potřebu studovat, chápat věci z různých oborů a umět dané vědomosti efektivně aplikovat k řešení problémů. Největší impulz k checklistům jsem měl při čtení “7 návyků skutečně efektivních lidí“ od Stephena Coveyho. Uvědomil jsem si, že checklist sedmi, poměrně jednoduchých, návyků je pro mě užitečnější než všechny vědomosti z desítek knih osobního rozvoje, které jsem přečetl. Zjistil jsem, že ta nejužitečnější vědomost může být stručná a přehledná, zejména tehdy, kdy ji už nepotřebuji pochopit a jen si ji připomínám. Později jsem začal “tu nejužitečnější vědomost“ hledat kromě způsobu života i v dalších oblastech, v osobním, partnerském a pracovním životě.

  Živím se primárně jako business konzultant generalista (např. organizační kultura, leadership, management, budování týmů, kvalita, organizační strategie, či projektový a procesní management). Moje primární služby jsou audity a change management. Nejenom k tímto tématům mám mnoho checklistů a šablon, které používám a které mohou být užitečné jiným lidem. Mnohé z nich můžete najít na webu.