Strávit několik málo minut naplánováním následujícího dne se může výrazně vrátit.
Kontrolní checklist: Než investujete do fondů
Investiční fondy mohou být skvělou investiční volbou, ale je dobré zvážit několik kontrolních otázek před finálním rozhodnutím, než investujete své peníze.
Checklist
- Soulad s osobními cíli. Pokud jste mladý člověk a chcete investovat s 20 až 30letým horizontem, riziko je malé a pravděpodobný výnos pěkný. Historická data naznačují, že možná chcete hlavně akciové fondy.
- Vstupní poplatky. Někteří finanční poradci nebo i instituce mohu chtít od vás víc brát než vám dát. Neplaťte poplatky dopředu za ještě neinvestovány peníze. Například situace: dohodnete se s poradcem, že v následujících 10 letech chcete investovat každý měsíc 10,000 Kč, poradce to spočítá, že to je 10,000*12*10, tedy 1,200,000 a chce po vás ihned na začátku zaplatit 3 procenta z očekávané výsledné částky, tedy 40,000 Kč. Blbost. Neplaťte vstupní poplatky dopředu za teoretickou budoucí službu, plaťte je až když za to reálně dostáváte službu.
- Důvěryhodnost. Je to můj osobní názor, ale: Chcete uzavřít smlouvu s nezávislým finančním poradcem, který má smlouvu s nějakou menší investiční firmou, která má smlouvu s investiční platformou, která má smlouvu se zahraniční bankou, skrz kterou se nakoupí fondy? Je tam mnoho slabých míst v řetězu, kde může být problém – trhy, fondy, banka, platforma, firma, poradce. Mně osobně to přijde jako zbytečné riziko za málo přidané hodnoty, jestli vůbec nějakou. Mé pravidlo palce: čím míň míst v řetězu a čím větší a známější „hráči“, tím lépe; malým a neznámým hráčům se vyhýbat, protože nechci, aby dostání mých peněz zpátky jakkoli záleželo na nich.
- Předešlá výkonnost nemusí odrážet budoucí výkonnost. Jestli chcete koupit nějaký fond jenom proto, že se mu dařilo poslední rok nebo dva, možná to není až tak dobrý nápad. Jsou na to studie. Jestli chcete předvídat budoucí výkon jednotlivých fondů na základě předešlých výkonů, doporučuji minimálně desetileté statistiky.
- Minimalizujte poplatky, které platíte. Dobrá volba, často doporučovaná i Warrenem Buffettem, jsou indexové ETF (Exchange-traded fund). Ty jenom kopírují indexy (například S&P 500), a proto nepotřebují složitý aktivní management, a proto mají nižší poplatky, mnohdy výrazně nižší než běžné fondy. Ale i když investujete do běžných fondů, 1 procento vs. 2 procenta ročně může být z dlouhodobého pohledu kvůli složenému úročení obrovský rozdíl.
- Diverzifikace. Máte své zdroje a investice dostatečně diverzifikovány? Není otázka na konkrétní fond jako spíše na širší kontext – či fond, který zvažujete koupit dobře zapadá do vašeho portfolia.
- Likvidita. Má fond dobrou likviditu, mohu peníze vybrat v řádu dní bez ohledu na situaci, kdyby náhodou něco? Znova argument spíše pro investici u větších bank než skrz malé nezávislé poradce, kteří můžu mít dovolenou, práceneschopnost nebo něco.
Odmítnutí odpovědnosti
- Tak jako za nic na webe, tak ani za tento checklist a jeho případné užití nebereme žádnou odpovědnost. Rady nemusí být dobré ani kompletní. Co, jak a kam investujete je čistě na vás. Spravte si vlastní výzkum.
Použití
- Checklist píšu hlavně pro lidi, kteří už mají o investování něco málo nastudovaného a chtějí investovat první větší peníze.
- Svému minulému já bych přál projít tenhle checklist před první aktivní investici.
- Po investici doporučujeme dobře uchovat smlouvy a přístupové údaje do systému.
Prosba
- Pokud považujete checklist za nekompletní, napište komentář a pokusíme se checklist vylepšit.
Nejnovější články
Šablony na mnohé právní smlouvy
Mnohé aktivity jako například koupě domu, darování auta, práce pro zaměstnavatele potřebují právní smlouvy. K tomu je efektivní mít a použít šablony.
Šablona na LinkedIn headline #1
LinkedIn Headline/Motto je nejdůležitější prezentační informací na vašem profilu.
0 komentářů
0 komentáøù